Przepisy

Przepisy piłki nożnej

przepisy pilki noznej

Piłka nożna istnieje od wielu lat. W tym czasie wiele zmian zostało dokonanych do zasad i przepisów regulujących grę. Zasady piłki nożnej mogą wydawać się skomplikowane dla nowych graczy, jednak opanowanie ich to nic trudnego. W tym artykule przedstawimy podstawowe zasady, które należy znać przed wejściem na boisko. Warto poznać je także przed oglądaniem meczu piłki nożnej!

Wymiary boiska do gry

Wymiary boiska do gry w piłkę nożną są następujące:

Długość boiska mierzona jest od linii końcowej do linii końcowej i wynosi zazwyczaj od 100m do 110m, choć niektóre boiska są tak krótkie jak 80m.

Oznaczenie pola gry

Pole gry jest oznaczone liniami, które są liniami, na których można umieścić piłkę i grać. Bramka to linia poza liniami końcowymi, która stanowi cel dla graczy, aby zdobyć bramkę.

Pole bramkowe

Pole bramkowe to obszar znajdujący się bezpośrednio przed słupkami bramkowymi, zwykle oznaczony poziomym słupkiem. Linia bramkowa znajduje się w połowie odległości między słupkami i jest do niej równoległa.

Istnieją dwa zestawy równoległych linii, które wyznaczają krawędź tego obszaru: jeden zestaw, który biegnie wzdłuż każdej linii bramkowej, oraz drugi zestaw, który biegnie z boku na bok. Wszyscy zawodnicy muszą znajdować się za tymi liniami, zanim rozpocznie się gra.

Pole karne

Pole karne rozciąga się od zewnątrz każdej flagi narożnej do wnętrza pola sześciojardowego (obszar wewnątrz obu pól karnych).

Pole karne rozciąga się poza linię bramkową o dodatkowe 15 jardów i nie może być wywołane przez żadnego zawodnika, z wyjątkiem przypadku, gdy celowo manipulował piłką wewnątrz własnego pola karnego lub w odległości 15 jardów od własnej linii bramkowej lub został złapany przez przeciwnika, który następnie kopie lub próbuje kopnąć bezpośrednio w przeciwnika podejmującego próbę zdobycia bramki po przyznaniu mu rzutu wolnego.

Chorągiewki

Chorągiewki nazywane są narożnikami lub flagami narożnymi. Flagi narożne muszą być umieszczone co najmniej 1,5 metra nad ziemią.

Łuk pola rożnego

Flaga narożna znajduje się w każdym rogu boiska. Reprezentuje miejsce, w którym gra powinna się rozpocząć, gdy zawodnicy próbują dryblować lub podawać piłkę do swoich narożników. Łuk pola rożnego ma promień o długości 1 metra.

Bramka

Obie bramki są umieszczone na przeciwległych końcach boiska. Poprzeczka i dwa słupki oznaczają obszary bramkowe.

Liczba zawodników

Liczba zawodników dopuszczonych do gry na boisku wynosi 11. Jest to określane jako gra „11 v 11”.

Sędzia

Sędziowanie jest ważną częścią piłki nożnej, ponieważ pomaga utrzymać graczy bezpieczne i egzekwować zasady. Podczas gry w piłkę nożną, istnieje wiele przepisów, które gracze muszą przestrzegać, aby grać bezpiecznie. Sędziowie upewnić się, że te zasady są przestrzegane przez cały czas w trakcie gry. Oni również upewnić się, że każda drużyna gra według własnego zestawu zasad, gdy grają przeciwko sobie na boisku. Jeśli któraś z drużyn złamie jakąś zasadę, to sędzia zatrzyma grę do czasu jej naprawienia, a następnie wznowi ją ponownie, gdy wszystko będzie w porządku.

Uprawnienia i obowiązki sędziego:

  • Sędzia powinien kierować grą, utrzymywać porządek i pilnować przestrzegania zasad.
  • Nie może on zastępować innego zawodnika podczas gry.
  • Sędzia może przyznać karę (czerwoną kartkę) każdemu zawodnikowi, który łamie przepis lub narusza prawa innych zawodników. Sędzia może również przyznać rzut wolny pośredni lub bezpośredni każdemu zawodnikowi, który popełni przewinienie.
  • Sędzia kontroluje przebieg gry, przerywając ją, jeśli uważa, że któraś z drużyn została niesprawiedliwie potraktowana podczas gry lub jeśli podejrzewa, że może dojść do wybuchu przemocy pomiędzy zawodnikami.
  • Sędzia kontroluje również zmiany i pomiar czasu gry poprzez zatrzymanie gry, jeżeli uważa, że do końca połowy lub przerwy w grze pozostał czas, lub jeżeli w tym okresie dokonano już zbyt wielu zmian.

Decyzje sędziego

  • Decyzje sędziego są ostateczne. Sędzia jest ostatecznym decydentem w każdej kwestii związanej z prawem lub interpretacją.
  • Sędzia powinien być szanowany zarówno przez zawodników jak i trenerów, ale nie jest nieomylny. Może się mylić, ale ma prawo decydować, co jest, a co nie jest faulem. Jeśli zawodnik skarży się na złe sędziowanie, powinien odwołać się do sędziego w tym momencie, a nie czekać do końca meczu.

Obowiązki sędziów asystentów

Sędzia asystent jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i ochronę zawodników, widzów i urzędników na boisku lub korcie. Pod jego kierownictwem sędziowie egzekwują wszystkie przepisy dotyczące gry i są odpowiedzialni za wymierzanie kar przepisanych przez sędziego.

Sędzia asystent powinien być obecny przez cały czas trwania meczu, aby pomagać swoim kolegom w wypełnianiu ich obowiązków. Nie może on wchodzić na teren, gdzie trwa gra, chyba że zostanie upoważniony przez sędziego lub upoważnioną osobę przez którąkolwiek z drużyn (np. trenera).

Sędzia asystent ma następujące obowiązki:

  • Zapewnienie, że mecz jest rozgrywany w sposób sprawiedliwy.
  • Zapewnienie, że mecz jest rozgrywany w czasie określonym przez sędziego.
  • Zapewnienie, że żaden zawodnik nie doznał kontuzji podczas meczu.

Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie

Niedozwolona gra jest zabroniona przez FIFA. Sędzia ma prawo natychmiast przerwać grę, jeśli widzi niedozwoloną grę.

  • Zawodnik, który popełnił wykroczenie zostaje upomniany przez sędziego lub urzędnika i pokazany żółtą kartką przez drużynę przeciwną.
  • Jeśli sędzia stwierdzi, że działanie było celowe, może udzielić jednej z następujących kar
    • Kick-off, po którym gra powinna zostać wznowiona. (Kopnięcie musi być wykonane zza linii bramkowej).
    • Rzut wolny bezpośredni lub pośredni na bramkę (przed lub za linią bramkową).
  • Jeśli jego zdaniem któryś z pozostałych zawodników dopuścił się niesportowego zachowania, może go upomnieć i pokazać mu żółtą kartkę. Jeśli to upomnienie zostanie zignorowane przez zawodnika, który dopuścił się przewinienia, wówczas zostanie on zawieszony do końca tego meczu i nie będzie mógł brać udziału w kolejnych meczach, dopóki nie zostanie przywrócony do gry przez FIFA.

Kary indywidualne

Żółte kartki

W piłce nożnej, żółta kartka jest pokazywana przez sędziego, aby wskazać, że zawodnik został upomniany (ostrzeżony) za wykroczenie. Jest przyznawana, gdy gracz popełnia przestępstwo ostrzeżenia; urzędnik robi notatkę umysłową z incydentu i po „kopaniu” piłki z gry, wydaje graczowi kartkę. Zawodnik ukarany żółtą kartką jest zobowiązany do opuszczenia pola gry na co najmniej pięć minut, ale po upływie trzech minut może zostać zastąpiony przez innego zawodnika.

Pojedyncza żółta kartka nie jest równoznaczna z odesłaniem zawodnika, wskazuje raczej, że kolejne naruszenia mogą prowadzić do surowszej kary. Wielokrotne przewinienia mogą skutkować wieloma ostrzeżeniami (żółtymi kartkami). Na przykład:

  • Drugie ostrzeżenie w tym samym meczu prowadzi do automatycznego zwolnienia z czerwonej kartki
  • Trzy ostrzeżenia w jednym sezonie prowadzą do zawieszenia na jeden mecz
  • Pięć ostrzeżeń w jednym sezonie prowadzi do zawieszenia na dwa mecze

Czerwone kartki

Czerwona kartka jest używana przez sędziów, aby pokazać, że zawodnik musi natychmiast opuścić pole gry, ponieważ popełnił wykroczenie, za które nie może zostać upomniany lub zwolniony. Czerwone kartki są pokazywane, gdy dochodzi do brutalnego zachowania: atak od tyłu lub inne niebezpieczne ataki, plucie na innych i tym podobne.

Części gry

Mecz piłki nożnej trwa dwa równe okresy 45 minut. Wygrywa drużyna, która na koniec meczu zdobędzie najwięcej bramek.

W przypadku remisu, dogrywka jest rozgrywana natychmiast po zakończeniu drugiego okresu. Jeśli żadna z drużyn nie zdobyła bramki po 15 minutach dodatkowego czasu, stosuje się serię rzutów karnych w celu wyłonienia zwycięzcy.

Przerwa między częściami gry

Przerwa pomiędzy dwiema częściami gry w piłkę nożną może trwać do 15 minut.

Czas przerwy może ulec zmianie wyłącznie za zgodą sędziego.

Kompensacja straconego czasu gry

Sędzia jest zobowiązany dodać cały stracony czas gry w każdej połowie.

Na przykład, jeśli mecz został opóźniony o pół godziny z powodu złej pogody i będzie teraz rozgrywany w dwóch połowach po 25 minut każda (zamiast standardowych 45 minut), to w połowie meczu sędzia doda 15 minut do każdej połowy, tak aby zawodnicy mieli 40 minut na grę w pełnym składzie.

Rzut karny

Rzut karny to sposób na zdobycie bramki przeciwko drużynie przeciwnej w piłce nożnej. Jest przyznawany, gdy zawodnik z drużyny atakującej jest faulowany przez obrońcę w swoim własnym polu karnym. Gracz, który był faulowany, ma szansę strzelać na bramkę. Jeśli mu się to uda, drużyna przeciwna musi bronić się przed strzałem i nie może go dotknąć, dopóki nie strzeli.

Zasady wykonywania rzutów karnych są bardzo szczegółowe. Zasady te zostały wprowadzone po raz pierwszy, aby zapobiec udawaniu kontuzji przez zawodników, a następnie nie spieszyć się z wykonaniem rzutu, podczas gdy obrońcy byli nieprzygotowani. Dziś nadal są one ściśle egzekwowane przez sędziów, ponieważ są ważne dla zapewnienia fair play.

Dogrywka

Dogrywka w piłce nożnej to okres dodatkowego czasu, który jest rozgrywany po zakończeniu czasu regulaminowego. Gra przechodzi do dogrywki, jeśli wynik jest remis po 90 minutach.

Dogrywki mają 10 minut długości, z 1-minutową przerwą między nimi.

Pierwsza drużyna, która strzeli bramkę wygrywa mecz (chyba, że drużyna, która strzeli bramkę w dogrywce, strzeli również w tym samym okresie). Jeśli w żadnej z połówek dogrywki nie padnie bramka, mecz zostanie rozstrzygnięty przez rzuty karne.

Zawody zakończone przed upływem ustalonego czasu

Jeśli mecz został zakończony przedwcześnie, to powinien zostać powtórzony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy regulamin rozgrywek stanowi inaczej o sytuacji tego typu.

Autor

Moje teksty

Cześć, jestem Leon Skiba i piłka nożna to moja największa pasja! Znam ten sport od podszewki - od taktyk i strategii po najdrobniejsze szczegóły w przepisach. Jeśli tak jak ja kochacie futbol, to koniecznie zajrzyjcie do moich artykułów - znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, analiz i opinii prosto ze świata piłki nożnej!