Przepisy

Rzut wolny bezpośredni

rzut wolny bezposredni

Rzut wolny bezpośredni jest przyznawany, gdy zawodnik popełni dowolną liczbę poważnych fauli po tym, jak piłka znajdzie się we własnym polu bramkowym. Jest to niezwykle rzadkie zdarzenie, które występuje rzadko, jeśli w ogóle. W tym artykule przyjrzymy się rzutowi wolnemu bezpośredniemu oraz kilku scenariuszom, w których rzut wolny bezpośredni może zostać przyznany.

Co to jest rzut wolny bezpośredni?

Rzut wolny bezpośredni to rzut wolny wykonywany spoza pola karnego.

Bezpośredni rzut wolny jest rodzajem rzutu wolnego, podczas którego gracz kopie piłkę bezpośrednio z miejsca, w którym znajduje się ona na polu gry, a nie z dowolnego obszaru na lub w pobliżu własnej linii bramkowej, jak to zwykle bywa w przypadku innych rzutów wolnych. Piłka musi być kopnięta bezpośrednio z ziemi i nie może być dotknięta przez kolegę z drużyny, dopóki nie opuści pola bramkowego.

Jest on podobny do rzutu karnego w tym, że drużyna atakująca wykonuje rzut wolny z korzystnej pozycji, ale jest kilka istotnych różnic; po pierwsze, drużyna atakująca może wykonać tylko jeden bezpośredni rzut wolny na mecz (więcej niż dwa, jeśli są przyznawane podczas obrony). Ponadto, zawodnik nie może zostać ukarany, jeżeli przed wykonaniem rzutu wolnego ma kontakt z własnym bramkarzem.

Kiedy przyznawany jest bezpośredni rzut wolny?

Bezpośredni rzut wolny może być przyznany, jeśli:

  • Piłka wychodzi poza grę, zanim dotknął jej przeciwnik.
  • Piłka wypada z gry z powodu naruszenia przepisów przez przeciwnika poza jego polem obrony (włączając w to ofsajd). Obejmuje to celowe manipulowanie (celowe uniemożliwienie przeciwnikowi przejęcia kontroli nad piłką poprzez ruch ręki lub ramienia), popychanie innego zawodnika (celowe nawiązanie kontaktu z innym zawodnikiem), potknięcie innego zawodnika oraz faulowanie przeciwnika, który został zepchnięty na pozycję offsidową, z której nie może brać udziału w grze ze względu na to, że został już ukarany za wejście na pozycję offsidową.
  • Piłka wychodzi poza grę z powodu naruszenia przepisów przez przeciwnika na jego własnej połowie (w tym umyślnego manipulowania), chociaż jeśli jakikolwiek inny zawodnik dotknie ją jako pierwszy, to nie jest to równoznaczne z „wyjściem poza grę” z powodu naruszenia przepisów.
Autor

Moje teksty

Cześć, jestem Leon Skiba i piłka nożna to moja największa pasja! Znam ten sport od podszewki - od taktyk i strategii po najdrobniejsze szczegóły w przepisach. Jeśli tak jak ja kochacie futbol, to koniecznie zajrzyjcie do moich artykułów - znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, analiz i opinii prosto ze świata piłki nożnej!