Przepisy

Rzut sędziowski

rzut sedziowski

Rzut sędziowski jest stosowany, gdy piłka przypadkowo wychodzi poza pole gry, a zawodnik drużyny przeciwnej uzyskałby przewagę, gdyby pozwolono mu zdobyć bramkę. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym właściwie jest rzut sędziowski, a także kiedy należy go stosować w trakcie gry.

Co to jest rzut sędziowski?

Rzut sędziowski (znany również jako wrzutka lub rzut wolny) jest jednym ze sposobów wznowienia gry po zatrzymaniu gry. Stosuje się go, gdy gra została zatrzymana przez naruszenie przepisów przez zawodnika lub z powodu kontuzji spowodowanej wypadkiem na boisku.

Piłka jest wrzucana z jednego z końców boiska, przy użyciu podania ręcznego lub bezpośredniego kopnięcia. Jeśli wyjdzie poza pole gry, jest ponownie przyjmowana na tej samej linii, na której wyszła. Piłka nie może być dotknięta przez żadnego innego gracza niż rzucający, zanim przekroczy połowę drogi powrotnej do gry.

Rzut sędziowski – Kiedy się go stosuje?

Gra może zostać wznowiona za pomocą rzutu sędziowskiego w następujących sytuacjach:

  • Bramka nie została zdobyta.
  • Bramkarz wyszedł z piłką poza pole karne.
  • Napastnik będący na pozycji offside’owej wkracza z piłką w pole karne i odgrywa ją do znajdującego się za nim kolegi z drużyny.
  • Obrońca dotyka piłki, która wyszła z gry, ale która przekroczyłaby linię bramkową, gdyby nie naruszenie przepisów przez napastnika we własnym polu karnym.
  • Strzał spoza pola karnego wchodzi do gry podczas normalnej gry.
  • Zawodnik spoza pola karnego jest zaangażowany w kontuzję na lub wokół linii bramkowej lub wewnątrz własnego pola karnego, gdy obsługuje lub popycha innego zawodnika lub piłkę w obrębie własnego pola karnego bez uprzedniego kontaktu z nią.
  • Piłka zagrana ręką lub nogą poza polem karnym, gdy staje się przypadkowo poza grą, zanim przekroczy jakąkolwiek część własnej linii bramkowej lub dotknie jakiejkolwiek części własnej linii bramkowej, nawet jeśli została złapana przez przeciwnika w obrębie własnego pola karnego, zanim wyszła przypadkowo poza grę.

W piłce nożnej istnieje wiele zasad i reguł, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo skomplikowane. Warto je poznać, by czerpać przyjemność z oglądania piłkarskich rozgrywek.

Autor

Moje teksty

Cześć, jestem Leon Skiba i piłka nożna to moja największa pasja! Znam ten sport od podszewki - od taktyk i strategii po najdrobniejsze szczegóły w przepisach. Jeśli tak jak ja kochacie futbol, to koniecznie zajrzyjcie do moich artykułów - znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, analiz i opinii prosto ze świata piłki nożnej!