Historia

Kiedy powstała piłka nożna?

historia pilki noznej

Na całym świecie piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin. Uprawiają ją zarówno profesjonalni piłkarze, jak i amatorscy gracze-pasjonaci, a nawet dzieci. Piłkarska gorączka sięga najdalszych zakątków, choć niewiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy powstała piłka nożna? Przeczytaj artykuł i poznaj historię tej dyscypliny.

Gry podobne do piłki nożnej istniały od dawnych czasów w różnych zakątkach świata. Jednak początki futbolu, jaki znamy obecnie, sięgają Wysp Brytyjskich. Pierwsze reguły gry zostały ustalone w Cambridge w roku 1984.

10 lat później, 24 października 1857 roku, utworzono Sheffield Football Club, uważany za najstarszy na świecie klub piłkarski. Z kolei po upływie kolejnych 13 lat zawiązał się The Football Association (FA), czyli angielski związek piłki nożnej. Właśnie jemu nazwę zawdzięczają pierwsze rozgrywki zorganizowane w tym kraju – FA Cup. Pierwszą edycję rozegrano w roku 1871, a udział wzięło w nich 15 drużyn.

W 1872 roku identyczną organizację powołano do życia w Szkocji. Właśnie wtedy miejsce miał pierwszy mecz międzypaństwowy, który zakończył bezbramkowym remisem. W szybkim czasie piłka nożna stała się narodowym sportem Wielkiej Brytanii i mocno postawiono na jej rozwój.

W kolejnych latach powstawały inne federacje państwowe, jednak na pierwsze mistrzostwa świata w futbolu trzeba było czekać aż do 1930 roku. Zostały one rozegrane w Urugwaju, a ostatni finałowy mecz stoczyły drużyny z Urugwaju i Argentyny. Zwycięstwo w turnieju odnieśli goście. Od tej pory Mistrzostwa Świata rozgrywane są co cztery lata (poza okresem wojenny). Od samego początku były one nadzorowane przez organizację FIFA, która do dziś organizuje i zarządza światowymi rozgrywkami w piłce nożnej.

Obecnie większość przepisów obowiązujących w piłce nożnej nie różni się zbytnio od tych, które rządziły nią na samym początku. Wiele zasad uległo modyfikacji oraz wprowadzono kilka nowych, jednak sama idea gry pozostała niezachwiana. Futbol nie traci na popularności, a wręcz powstaje coraz więcej nowych wydarzeń i turniejów, które zachęcają do zaangażowania się w piłkarską pasję. 

Coraz chętniej do futbolu wprowadzane są także nowoczesne technologie, które mają czynić rozgrywki łatwiejszymi w sędziowaniu i mniej “niesprawiedliwymi”. Jest to m.in. wszechobecny już system weryfikacji komputerowej (VAR). Dzięki niemu nieuznawane są m.in. bramki strzelone z pozycji spalonej. Wideoweryfikacja rozwiązuje wiele kontrowersyjnych sytuacji. Prawdopodobnie postęp technologiczny z czasem jeszcze bardziej wkradnie się w tę dziedzinę.

Powstanie futbolu spowodowało także powstanie legalnych bukmacherów, przyjmujących zakłady na różne spotkania. Dziś działają przede wszystkim w Internecie, aby ułatwić dotarcie do użytkowników, szczególnie tych młodszych. Bukmacherzy wciąż wprowadzają nowe rozwiązania, podążając za zmianami w sporcie, jednak nie ograniczają się jedynie do piłki nożnej. Obstawiać można także inne dyscypliny.

Autor

Moje teksty

Cześć, jestem Leon Skiba i piłka nożna to moja największa pasja! Znam ten sport od podszewki - od taktyk i strategii po najdrobniejsze szczegóły w przepisach. Jeśli tak jak ja kochacie futbol, to koniecznie zajrzyjcie do moich artykułów - znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, analiz i opinii prosto ze świata piłki nożnej!