Sędzia piłkarski musi być przygotowany na każdą sytuację, która może się pojawić podczas meczu. Oznacza to, że sędzia musi mieć cały swój sprzęt gotowy przez cały czas, by użyć go w wymagającym tego momencie. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w dobrze wyposażonym zestawie sędziowskim!
Gwizdki sędziowskie
Jeśli zastanawiasz się, jak zostać sędzią piłkarskim, to na pewno wiesz, co jest podstawowym rekwizytem sędziego. Gwizdek sędziego jest najważniejszym narzędziem w grze w piłkę nożną. Służy do sygnalizowania fauli, a także do zatrzymywania gry z innych powodów.
Najważniejszą rzeczą przy wyborze gwizdka sędziowskiego jest wybór takiego, który odpowiada Twoim potrzebom jako osoby. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów, takie jak jego rozmiar, waga, jakość dźwięku, zakres cen i tym podobne.
Dźwięk gwizdka jest jednym z najważniejszych czynników do rozważenia przy wyborze. Musisz być w stanie usłyszeć go wyraźnie ponad hałasem tłumu i innymi dźwiękami wokół ciebie na boisku. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany obecny gwizdek będzie dla Ciebie odpowiedni, zawsze warto go wypróbować przed zakupem.
Istnieje wiele różnych rodzajów gwizdków na rynku dzisiaj, w tym te, które są wykonane z tworzywa sztucznego i te, które są wykonane z metalu. Niektórzy ludzie wolą plastikowe gwizdki, ponieważ uważają, że brzmią lepiej niż metalowe, ale inni nie zgadzają się z tą opinią.
Kartki sędziowskie
W zestawie sędziowskim musi znaleźć się takżę żółta kartka i czerwona kartka. Obie są używane przez sędziów w piłce nożnej, aby wskazać, który zawodnik powinien zostać ukarany.
- Żółta kartka jest przyznawana zawodnikowi, który popełnił faul, który nie uzasadnia otrzymania czerwonej kartki. Na przykład, jeśli zawodnik zaatakuje przeciwnika od tyłu, a sędzia widzi to, ale uważa, że nie było to zamierzone i dlatego nie zasługuje na czerwoną kartkę, wręczy żółtą kartkę zamiast czerwonej.
- Czerwona kartka oznacza, że zawodnik popełnił celowy faul, np. gdy uderzył przeciwnika lub wepchnął go w tłum (takie działanie jest znane jako „ubranie” i skutkuje odesłaniem zawodnika). Czerwona kartka jest również przyznawana za poważne faule (takie jak celowe zagranie piłki ręcznej lub oplucie kogoś).
Notes i ołówek sędziego
Sędziowie muszą robić notatki w trakcie gry.
Notatnik powinien składać się z dwóch części: jednej przeznaczonej na ogólne notatki i drugiej na szczegółowe informacje o zdarzeniach, które są przedmiotem dyskusji.
Pierwsza część powinna mieć luźne kartki i posiadać osobne sekcje na „Czas kontuzji”, „Czas dodatkowy”, „Rzuty karne” i podobne sprawy.
Druga część powinna zawierać listę szczegółów dotyczących rzutów karnych – kto, kiedy i jaki rzut karny został przyznany, przez kogo został zdobyty (przez kopnięcie lub uratowanie), przez kogo uratowany, itd. – wraz z innymi istotnymi informacjami, np. czy był to własny gol, czy rzut wolny pośredni przyznany bramkarzowi przeciwników po tym, jak był on faulowany w innym miejscu gry; czy doszło do naruszenia przepisów o spalonym; czy doszło do naruszenia przepisów Prawa 12 (Faule), itd.
Sędzia często będzie chciał odnieść się do zapisanych szczegółów, aby zdecydować, ile minut dogrywki należy rozegrać w połowie lub pod koniec meczu, jeżeli jest to konieczne.
Strój sędziowski
Sędziowie są zobowiązani do noszenia specjalnego stroju podczas pełnienia swojej funkcji w trakcie meczu piłki nożnej. Niezależnie od tego, ile zarabia sędzia piłkarski, jego strój jest dość uniwersalny. Strój sędziego piłkarskiego składa się zazwyczaj z pary czarnych szortów, białej koszulki, czarnych skarpetek i czarnych butów z białymi sznurówkami, ale może wyglądać także inaczej w zależności w zależności od meczu.