Sędzia

Jak zostać sędzią piłkarskim?

jak zostac sedzia

Zostanie sędzią piłkarskim wymaga poświęcenia i zaangażowania. Istnieje kilka rodzajów sędziów, od sędziego z lokalnego klubu do sędziego na poziomie międzynarodowym. Od sędziów piłkarskich wymaga się wysokiego poziomu sprawności fizycznej i wytrzymałości, jak również dobrej koordynacji i umiejętności kontroli piłki. Droga od nowicjusza do profesjonalnego sędziego nie jest łatwa. Wymaga lat ciężkiej pracy i poświęcenia.

Dobrze poznaj przepisy gry w piłkę nożną

Aby zacząć, będziesz musiał najpierw dobrze znać zasady piłki nożnej. Zapoznaj się z wszystkich różnych fauli i kar, które mogą wystąpić w trakcie gry. Musisz zapoznać się z każdym typem sytuacji offside, a także nauczyć się jak interpretować piłki ręczne, niebezpieczne gry i inne częste sytuacje. Będziesz musiał również zapamiętać wszystkie terminy używane w piłce nożnej, takie jak offside i handball.

By zostać sędzią piłkarskim musisz zdawać sobie sprawę, jak zarządzać grami i podejmować decyzje na miejscu w oparciu o zasady piłki nożnej. Będziesz musiał wiedzieć, co zrobić w różnych sytuacjach, takich jak gdy gracze faulują się nawzajem lub gdy zawodnik schodzi z kontuzją.

Ważne jest również, abyś wiedział, czy ktoś, kto doznał kontuzji podczas meczu, może kontynuować grę. Oznacza to, że musisz posiadać wiedzę na temat zasad dotyczących kontuzji i tego, jak długo zawodnicy mogą pozostać na boisku, jeśli doznali urazu podczas gry. Warto prowadzić odpowiednie zapiski – notes to obowiązkowy rekwizyt sędziego, który znajdziesz w każdym zestawie sędziowskim.

Zadbaj o kondycję

Aby zostać sędzią piłkarskim, musisz być w dobrej formie. Bieganie w górę i w dół boiska przez 90 minut to męcząca praca, więc ważne jest, aby regularnie trenować. Sędziowie piłkarscy muszą być sprawni fizycznie, aby mogli uczestniczyć w grze bez łatwego zmęczenia. Aby osiągnąć ten cel, powinieneś mieć dobry plan dietetyczny, regularnie ćwiczyć i utrzymywać nawodnienie przez cały czas.

Biegaj co najmniej trzy razy w tygodniu, stopniowo zwiększając dystans, aż będziesz mógł przebiec około 8 km bez zatrzymywania się.

Wykonuj ćwiczenia treningu siłowego dwa razy w tygodniu. Pomoże to zwiększyć masę mięśniową, dzięki czemu łatwiej będzie Ci utrzymać wyprostowaną postawę podczas biegania po boisku.

Oprócz biegania i treningu siłowego, raz dziennie wykonuj ćwiczenia elastyczne, aby zachować elastyczność stawów, dzięki czemu nie ulegną one kontuzji podczas gier lub treningów.

Weź udział w szkoleniu

Weź udział w szkoleniu sędziowskim w lokalnym związku piłki nożnej. Większość stowarzyszeń prowadzi kursy dla nowych sędziów, w których możesz wziąć udział. Na szkoleniu dowiesz się o zasadach gry i jak je egzekwować. Dowiesz się również, co trzeba zrobić, aby być dobrym i skutecznym sędzią.

Kurs będzie prawdopodobnie trwał kilka dni, więc upewnij się, że możesz wygospodarować na to czas w swoim harmonogramie przed zapisaniem się. Po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat. Ważne jest, aby zachować ten certyfikat w bezpiecznym miejscu, ponieważ świadczy on o ukończeniu szkolenia sędziowskiego. Możesz wykorzystać ten certyfikat przy ubieganiu się o pracę jako sędzia.

Zdobądź doświadczenie

Jeśli chcesz zostać zawodowym sędzią piłkarskim, musisz najpierw zdobyć doświadczenie. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Zagraj w grę sam. Jeśli chcesz zostać sędzią piłkarskim, musisz wiedzieć, jak to jest grać w grę. Nie wystarczy tylko obserwować i oceniać to, co robią inni – musisz wiedzieć, jak to jest na boisku i mieć pojęcie o tym, jak gra powinna przebiegać. Możesz grać jako amator lub półprofesjonalista, a nawet dołączyć do przyjaciół, by pobawić się w weekendowe popołudnie.
  • Sędziuj pierwszy mecz. Jeśli nie ma innego sposobu, aby dostać się na boisko, to jest to prawdopodobnie kolejna najlepsza rzecz. Możesz zgłosić się na ochotnika jako asystent sędziego podczas meczów lub nawet zdobyć doświadczenie jako umpire (osoba, która stoi za każdą bramką). To da ci dobre podstawy wiedzy o tym, jak mecze są prowadzone i jak zawodnicy zachowują się na boisku – obie umiejętności są dobre dla każdego sędziego!

Zależnie od doświadczenia zmieniają się zarobki sędziów piłkarskich – bardziej doświadczeni otrzymują wyższe wynagrodzenie.

Złóż wniosek o członkostwo w lidze piłkarskiej

Aby zostać sędzią, musisz posiadać odznakę FIFA, a także być zarejestrowanym w swojej FA/stowarzyszeniu. Jeśli chcesz zostać sędzią piłkarskim, będziesz musiał zarejestrować się w lokalnym FA.

Proces zostania sędzią piłkarskim różni się w zależności od kraju, ale zazwyczaj obejmuje przejście przez jakąś formę kursu szkoleniowego przed otrzymaniem jakichkolwiek gier do prowadzenia. W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, możesz wziąć udział w kursach szkoleniowych w niektórych amatorskich klubach lub szkołach, gdzie nauczą cię podstaw, jak zostać sędzią piłkarskim.

Po ukończeniu kursu szkoleniowego, wtedy to zależy od lokalnej FA, czy dadzą ci jakieś gry do sędziowania, co pozwoli im ocenić twoje zdolności przed podjęciem decyzji. W innych krajach, takich jak USA i Kanada, trzeba wziąć kurs certyfikacji przez FIFA. Zazwyczaj odbywa się to online i wymaga zdania egzaminu przed otrzymaniem jakichkolwiek gier do sędziowania.

Droga od nowicjusza do profesjonalnego sędziego nie jest łatwa. Wymaga lat ciężkiej pracy i poświęcenia. Z powodu trudności i wytrwałości, jakie trzeba pokonać, aby zostać profesjonalnym sędzią, tylko nieliczni są w stanie osiągnąć ten poziom. Ale jeśli jesteś gotów ciężko pracować, pozostać oddanym i otaczać się pozytywnymi ludźmi, którzy wspierają twoje wysiłki, to możesz być jednym z tych wyjątkowych nielicznych.

Autor

Moje teksty

Cześć, jestem Leon Skiba i piłka nożna to moja największa pasja! Znam ten sport od podszewki - od taktyk i strategii po najdrobniejsze szczegóły w przepisach. Jeśli tak jak ja kochacie futbol, to koniecznie zajrzyjcie do moich artykułów - znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, analiz i opinii prosto ze świata piłki nożnej!