Ligi i stadiony

Superliga – co to?

superliga pilka nozna

Superliga to jeden z najnowszych projektów w świecie piłki nożnej. Nowe rozgrywki miały stać się godnym zastępcą Ligi Mistrzów UEFA, choć spotkały się z dużą niechęcią wielu środowisk. Sprawdź, co to Superliga i jakie zasady miałyby w niej obowiązywać!

Superliga – co to?

Superliga lub inaczej Europejska Super Liga to nazwa projektu rozgrywek piłkarskich, które mają zrzeszać najlepsze europejskie kluby. Planowo wydarzenie to ma być alternatywą lub zamiennikiem dla Ligi Mistrzów UEFA. Projekt przedstawiono w kwietniu 2021 roku, jednak z powodu silnych protestów został wszystmany. Pierwszym przewodniczącym tej organizacji powołany został Florentino Pérez.

Jakie drużyny są w Superlidze? 

W każdej edycji rozgrywek ma brać udział 20 zespołów. Pewny udział w Superlidze mają  kluby założycielskie. Z Włoskich drużyn są to Juventus, Milan i Inter, z Hiszpanii Real, Atletico i Barcelona, a ponadto sześć klubów angielskich: Arsenal, Manchester City, Liverpool, Manchester United, Tottenham oraz Chelsea. Dodatkowo są 3 miejsca, których obsadzenie leży w gestii organizatora. W taki sposób zostaje jeszcze 5 wolnych pozycji, które mogą wywalczyć kluby odnoszące sukcesy w kraju.

Sposób rozgrywania eliminacji do Superligi nie został jeszcze dokładnie sprecyzowany.

Utworzenie Superligi 

Utworzenie Superligi ogłoszono w dniu 18 kwietnia 2021 roku. Kluby założycielskie dokonały tego w postaci ogłoszenia prasowego dzień przed posiedzeniem Komitetu Wykonawczego UEFA. Miało ono na celu zatwierdzenie zmian planowanych od sezonu 2024/25 w Lidze Mistrzów. Chodziło m.in. o zwiększenie liczby meczów, a co za tym idzie przychodów z rozgrywek. Komunikat prasowy głosił, że SuperLiga miałaby „zapewnić mecze wyższej jakości i dodatkowe środki finansowe dla całej piramidy piłkarskiej”, a jednocześnie zapewnić dużo większe wpływy dla europejskiej piłki. Duże niezadowolenie społeczne spowodowało jednak wycofanie się 10 z 12 klubów założycielskich (pozostały tylko FC Barcelona i Real Madryt), przez co projekt wstrzymano.

Autor

Moje teksty

Cześć, jestem Leon Skiba i piłka nożna to moja największa pasja! Znam ten sport od podszewki - od taktyk i strategii po najdrobniejsze szczegóły w przepisach. Jeśli tak jak ja kochacie futbol, to koniecznie zajrzyjcie do moich artykułów - znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, analiz i opinii prosto ze świata piłki nożnej!