Przepisy

Rzut wolny pośredni w polu karnym

rzut wolny posredni w polu karnym

Piłka nożna może być niesamowicie zabawny i ekscytujący sport. Jedną z bardziej unikalnych cech piłki nożnej, która oddziela ją od innych sportów zespołowych jest rzut wolny. Rzut wolny może być bardzo cennym narzędziem w arsenale zagrań drużyny piłkarskiej. W tym artykule w pigułce przedstawiliśmy najważniejsze informacje związane z pośrednim rzutem wolnym w polu karnym.

Co to jest pośredni rzut wolny w polu karnym?

Rzut wolny pośredni jest przyznawany w polu karnym zawodnikowi, który był faulowany przez przeciwnika wewnątrz pola karnego, co skutkuje rzutem wolnym. Rzut wolny pośredni jest wykonywany z linii bramkowej w miejscu kontaktu i nie jest dotykany przez drużynę atakującą przed wejściem do bramki.

Ten rodzaj rzutu wolnego jest również znany jako „rzut wolny za piłkę ręczną” lub jako „rzut karny”.

Rzut wolny pośredni może być wykonywany z dowolnego miejsca na boisku, ale nie może być wykonywany, gdy gra jest zatrzymana podczas pułapki ofsajdowej. Piłka może być wykonana tylko jednym dotknięciem i nie musi uderzyć innego zawodnika przed wejściem do bramki.

Przeczytaj także: Najlepsi obrońcy na świecie

Zasady wykonywania rzutu wolnego pośredniego w polu karnym

Zawodnik, który otrzymuje rzut wolny pośredni w polu karnym, musi zagrać piłkę kopiąc ją bezpośrednio, całą stopą lub używając jakiejkolwiek części ciała poza rękami.

Jeżeli zawodnik dotknie piłki po tym, jak została ona zagrana przez innego zawodnika, wówczas zostanie ukarany za piłkę ręczną.

Bramkarz nie może dotykać piłki podczas wykonywania rzutu wolnego pośredniego, jeśli znajduje się w odległości jednego jarda od linii bramkowej i nie jest zwrócony twarzą do bramki.

Kiedy jest przyznawany?

W jakich sytuacjach przyznawany jest rzut wolny pośredni w polu karnym? Poniżej przedstawiono kilka przykładów, kiedy rzut wolny pośredni jest przyznawany w polu karnym.

  • Piłka dotyka ręki lub ramienia zawodnika w wyniku celowego ratowania lub prowadzenia piłki przez bramkarza,
  • kiedy zawodnik celowo trzyma piłkę (z wyjątkiem bramkarza w obrębie własnego pola karnego),
  • kiedy zawodnik celowo uderza lub kopie przeciwnika,
  • kiedy zawodnik celowo skacze na przeciwnika z obiema stopami poza ziemią.
Autor

Moje teksty

Cześć, jestem Leon Skiba i piłka nożna to moja największa pasja! Znam ten sport od podszewki - od taktyk i strategii po najdrobniejsze szczegóły w przepisach. Jeśli tak jak ja kochacie futbol, to koniecznie zajrzyjcie do moich artykułów - znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, analiz i opinii prosto ze świata piłki nożnej!