Trening przedmeczowy wymaga pełnego skupienia, odpowiedniego rytmu i motywacji. Muzyka lub podcasty mogą być dobrym pomysłem na poprawę koncentracji i utrzymanie jednostajnego tempa ćwiczeń. Wybór pada więc na lekkie i minimalistyczne słuchawki bezprzewodowe. Jak jednak wybrać odpowiednie na te specyficzne warunki treningowe? Podpowiadamy.
Kiedy słuchawki bezprzewodowe mogą się przydać na treningu piłkarskim?
Słuchawki bezprzewodowe mogą okazać się niezwykle przydatne w wielu sytuacjach związanych z profesjonalnym treningiem piłkarskim, m.in. gdy trener chce nieustannie przekazywać zawodnikowi konkretne instrukcje, a ten znajduje się daleko na boisku. Komunikacja musi być w takim przypadku precyzyjna i natychmiastowa, aby piłkarz doskonale wiedział, gdzie popełnia błędy oraz jak powinien je korygować.
Oczywiście korzystanie ze słuchawek nie zawsze jest wskazane. W trakcie treningu zespołowego najważniejsze pozostaje umiejętność współpracy z kolegami z zespołu oraz reagowanie na ich sygnały dźwiękowe i werbalne. Nic więc dziwnego, że piłkarze nie zawsze ćwiczą ze słuchawkami, a jeśli już to używają ich po przełączeniu w tryb transparentny.
Słuchawki mogą również wspierać koncentrację podczas rozgrzewki przedmeczowej. Ulubiona muzyka pomaga zawodnikom wejść w odpowiedni rytm i przygotować się mentalnie do nadchodzącego wyzwania.
Najważniejsze cechy słuchawek sportowych
Pierwszym aspektem jest stabilność noszenia – sprzęt powinien dobrze przylegać do głowy lub uszu. Nie może przesuwać się nawet podczas gwałtownych ruchów i skoków. Modele z haczykami za ucho lub konstrukcją opartą na przewodnictwie kostnym są więc świetnym wyborem.
Słuchawki sportowe muszą być także odporne na pot oraz wilgoć. Przed ich zakupem należy więc sprawdzić stopień odporności na niekorzystne warunki. Warto wybrać te o oznaczeniu minimum IP55 lub IP67. Modele z wyższym stopniem ochrony lepiej radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, np. ulewny deszcz.
Słabej jakości słuchawki mogą szybko ulec awarii pod wpływem częstego zakładania i zdejmowania lub nawet przypadkowego upadku. Większość słuchawek bezprzewodowych wymaga sparowania z telefonem komórkowym za pomocą Bluetooth. Oznacza to konieczność noszenia telefonu przy sobie w trakcie ćwiczeń. Warto więc zaopatrzyć się odpowiednie etui, np. do smartfonów Samsunga są one dostępne na https://www.euro.com.pl/etui-do-telefonow,_Samsung.bhtml.
Jakie technologie wspierają komfort i bezpieczeństwo podczas treningu?
Na pewno trudno wyobrazić sobie dobrych słuchawek bez aktywnej redukcji szumów (ANC). Pozwala ona praktycznie odciąć się od hałasu otoczenia i skupić na muzyce lub instrukcjach trenera. Funkcja ta sprawdza się szczególnie w głośnych miejscach, np. siłowniach i boiskach położonych w pobliżu ruchliwych ulic.
Kolejną przydatną technologią jest tryb transparentny lub ambient, który umożliwia przepuszczanie dźwięków otoczenia do uszu użytkownika. Istotne z powodów bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas treningów na świeżym powietrzu. Tryb ten pozwala słyszeć nadjeżdżające pojazdy, głosy kolegów z zespołu lub inne ważne dźwięki z otoczenia.
Wbudowane mikrofony oraz sterowanie dotykowe to funkcje, które znajdują się w praktycznie każdym nowoczesnym sprzęcie tego typu. Mikrofony umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych bez konieczności przerywania treningu. Natomiast dzięki dotykowym panelom można szybko zmieniać utwory albo regulować głośność.
Wszystkie te cechy spełniają słuchawki Samsung Buds FE, które są solidnym wyborem dla osób aktywnych fizycznie. Model ten wyposażono w świetnie działający tryb ANC. Sprzęt wyróżnia się również ergonomicznym kształtem i lekką konstrukcją, więc nie wpływają na komfort nawet podczas długotrwałego użytkowania.
Wybór odpowiednich słuchawek nie jest prosty, ponieważ już teraz rozwój technologii stale poszerza możliwości tego typu urządzeń. W przypadku drogich modeli można korzystać m.in. z funkcji monitorujących tętno, ilość kroków itp. Te i inne dodatki mogą pomóc piłkarzom osiągać lepsze wyniki i bardziej świadomie podchodzić do swoich treningów.
Materiał Partnera