Ciekawostki

Najniżsi piłkarze na świecie i w Polsce – ile mają wzrostu?

najnizszy skrzydlowy swiat

Wzrost często kojarzony jest z przewagą w sporcie, zwłaszcza w dyscyplinach takich jak piłka nożna. Jednak najniżsi piłkarze na świecie udowadniają, że rozmiar nie musi decydować o sukcesie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej sylwetkom tych niezwykłych zawodników, którzy pomimo niskiego wzrostu osiągnęli wielkie rzeczy na boisku, przełamując stereotypy i inspirując innych.

Najniżsi piłkarze na świecie

Miano najniższego piłkarza na świecie należy do Marcina Garucha, polskiego pomocnika mierzącego zaledwie 154 cm wzrostu. Tuż za nim plasują się Brazylijczyk Élton José Xavier Gomes (155 cm) oraz Argentyńczyk Daniel Alberto Villalva (155 cm). Inni najniżsi piłkarze świata to:

  • Benedict Vilakazi (157 cm) – południowoafrykański pomocnik
  • Levi Porter (160 cm) – angielski napastnik
  • Maximiliano Moralez (160 cm) – argentyński pomocnik

Ich sylwetki kontrastują z najwyższym piłkarzem świata – Duńczykiem Simonem Blochem Jorgensenem, który mierzy aż 210 cm, pokazując jak duże mogą być różnice wzrostu wśród profesjonalnych piłkarzy.

Najniżsi piłkarze w Polsce

Jak już wspomniano, najniższym piłkarzem w Polsce jest Marcin Garuch (154 cm). Poza nim w polskiej lidze występowało kilku innych niskich zawodników, takich jak Tomasz Zahorski (165 cm) czy Grzegorz Rasiak (168 cm). Jednak to właśnie Garuch zapisał się w historii jako absolutny rekordzista pod względem niskiego wzrostu.

Różnica między nim a najwyższym piłkarzem świata Simonem Blochem Jorgensenem (210 cm) wynosi aż 56 cm! Pokazuje to, jak ogromne mogą być dysproporcje wzrostu wśród profesjonalnych piłkarzy.

Osiągnięcia i ciekawostki

Pomimo niskiego wzrostu, najniżsi piłkarze na świecie mogą pochwalić się wieloma sukcesami:

  • Marcin Garuch zadebiutował w Ekstraklasie w wieku 34 lat jako najniższy piłkarz, spełniając swoje marzenie.
  • Élton Arábia zdobył mistrzostwo i superpuchar Arabii Saudyjskiej.
  • Maximiliano Moralez zdobywał medale młodzieżowych mistrzostw świata oraz indywidualne nagrody piłkarskie.
  • Levi Porter bił rekordy strzeleckie w niższych ligach angielskich, udowadniając, że wzrost nie musi przeszkadzać napastnikom.

Wokół najniższych piłkarzy świata narosło też wiele niezwykłych historii i anegdot, które pokazują, jak wielką determinacją musieli się wykazać, by odnieść sukces w świecie zdominowanym przez wyższych zawodników.

Podsumowanie

Choć wzrost często uważany jest za atut w piłce nożnej, to najniżsi piłkarze na świecie udowadniają, że nie jest on wyznacznikiem umiejętności. Ich sylwetki i osiągnięcia przełamują stereotypy, inspirując innych i pokazując, że w futbolu liczy się przede wszystkim talent, determinacja i nieszablonowe myślenie. Być może w przyszłości zobaczymy kolejnych niskich piłkarzy, którzy zapiszą się w historii tej dyscypliny, udowadniając, że rozmiar nie ma znaczenia.

Autor

Moje teksty

Cześć, jestem Leon Skiba i piłka nożna to moja największa pasja! Znam ten sport od podszewki - od taktyk i strategii po najdrobniejsze szczegóły w przepisach. Jeśli tak jak ja kochacie futbol, to koniecznie zajrzyjcie do moich artykułów - znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, analiz i opinii prosto ze świata piłki nożnej!