Wydział Sędziowski - Koszaliński Okręgowy Związek Piłki Nożnej 516579414 obsada@wskozpn.pl

18.KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASY

ROZMYŚLNE ZAGRANIE PIŁKI RĘKĄ

Śląsk Wrocław – Pogoń Szczecin

Dwie sytuacje z jednego meczu, w których sędzia musiał odpowiedzieć na pytanie czy bezdyskusyjne kontakty piłki z rękoma obrońców miały rozmyślny charakter. W obu przypadkach obrońcy są świadomi, że piłka będzie kopnięta w ich kierunku. Są to więc dla nich piłki oczekiwane i dlatego każde trafienie w rękę powiększającą tzw. obrys ciała obrońcy powinno być uznane za przewinienie – rozmyślny kontakt ręki z piłką. Przypomnę, że ręka powiększa tzw. obrys ciała wtedy, jeżeli nie znajduje się przy ciele i piłka gdyby nie trafiła w rękę poleciałaby dalej. Tak więc uderzenie piłki oczekiwanej w rękę nie znajdującą się przy ciele nie jest przewinieniem, jeżeli zawodnik ustawiony jest bokiem do lotu piłki i piłka nie zatrzymując się na ręce zatrzymałaby się np. na jego tułowiu.

Znając już zasady odpowiadamy:

– w pierwszej sytuacji ręka obrońcy powiększa jego obrys ciała i karny dla Śląska jest decyzją prawidłową

– w drugiej sytuacji ręka obrońcy nie powiększa jego obrysu ciała i karny dla Pogoni nie powinien zostać podyktowany

Jak sądzę, w drugiej sytuacji sędziowie podejmując decyzję mogli mylnie uznać zarówno, że ręka była poza obrysem ciała, jak również mogli dopatrzyć się ruchu ręki do piłki.

Dodam jeszcze, że rozumiem tych którzy w pierwszej z sytuacji optując za niepodyktowaniem rzutu karnego podnoszą, że piłka nie szła w światło bramki. Niemniej jednak muszą oni wziąć pod uwagę, że sędzia z zajmowanej pozycji widział rękę poza obrysem ciała jednocześnie nie mając świadomości, że piłka nie idzie w światło bramki.

Najważniejsze jest jednak to, że Przepisy Gry tylko w przypadku piłek nieoczekiwanych zezwalają na przeprowadzenie analizy czy kontakt piłki z ręką miał rozmyślny charakter. Co do zasady piłki nieoczekiwane mają miejsce gdy zawodnik walczy z przeciwnikiem o piłkę lub bierze udział w akcji.

UWAGA!W przypadku piłek oczekiwanych zatrzymanie piłki na ręce powiększającej obrys ciała jest niczym innym, jak interwencją bramkarską czy jak kto woli „parabramkarską” a do takich interwencji mają prawo tylko bramkarze w swoim polu karnym. Dlatego też radzę wszystkim zawodnikom, którzy są świadomi, że za chwilę znajdą się na drodze dośrodkowania lub strzału na bramkę aby po prostu dociągnęli ręce do ciała.

autor : Zbigniew Przesmycki.

Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN. Były sędzia międzynarodowy.