Wydział Sędziowski - Koszaliński Okręgowy Związek Piłki Nożnej 516579414 obsada@wskozpn.pl

13. kolejka Ekstraklasy

 

ZOBACZ SYTUACJĘ

Napastnik Lechii po przyjęciu piłki w polu karnym przeciwnika, widząc biegnącego w jego kierunku obrońcę, zagrywa piłkę obok niego. Następnie rusza do przodu i po kontakcie, najprawdopodobniej nóg, z ciągle poruszającym się przeciwnikiem przewraca się. Przypomnijmy jaka jest metodologia oceny tego typu starć.

Otóż obrońca ma prawo poruszać się w kierunku piłki będącej w posiadaniu przeciwnika, to oczywiste. Przeciwnik widząc poruszającego się w jego kierunku obrońcę, może zagrać piłkę obok niego i biec za nią, to też oczywiste. Jeżeli obrońca widząc zagranie piłki zatrzyma się najpóźniej do momentu jej zagrania, to na pewno nie popełni on przewinienia. Inaczej mówiąc, jeżeli napastnik zagra piłkę obok obrońcy, który w momencie zagrania zatrzyma się i napastnik następnie wpadnie na obrońcę to, co najwyżej, może mieć miejsce przewinienie napastnika. Tym bardziej nie będzie przewinienia obrońcy, jeżeli w momencie zagrania piłki przez napastnika, obrońca nie zatrzyma się  ale będzie nadal poruszał się w tym samym kierunku, oddalając się od trajektorii ruchu zagranej  piłki. Oczywiste jest, że w żadnej z dwóch powyższych opcji zachowania się obrońcy, nie może mieć miejsca ruch nogi czy też tułowia w tor poruszania się napastnika.

Popatrzmy teraz na analizowaną sytuację. Nie ulega wątpliwości, że po zagraniu piłki obrońca nadal porusza się w tym samym kierunku, oddalając się od trajektorii poruszania się piłki co oznacza, że nie fauluje on napastnika upadającego na murawę, jakoby po kontakcie z obrońcą. Co prawda pewne wątpliwości może budzić niewielki ruch tej części ciała napastnika poniżej pasa (chyba wiecie o co chodzi?) ale w mojej ocenie , nie jest on powodem upadku napastnika. Oznacza to, że można by w zachowaniu napastnika doszukiwać się symulacji poprzez inicjowanie kontaktu z obrońcą ale decyzja grać dalej jest decyzją bardzo dobrą i, ośmielę  się stwierdzić, jedyną do podjęcia.